Erzin Rehberine Hoş Geldiniz - 01 Haziran 2020, Pazartesi

Korsan Balıkçıların Darp Ettiği Yeşil Kaplumboğa Karaya Vurdu

10 Ağustos 2012
1.423 kez görüntülendi

Korsan Balıkçıların Darp Ettiği Yeşil Kaplumboğa Karaya Vurdu

ADANA – Adana’nın Yumurtalık İlçesi, Küçük Yumurtalık Köyü Sahiline vuran yaralı (Chelolina Mydas) türü Yeşil Kaplumboğa’ya Ç.Ü.Yumurtalık Su ürünleri Fakültesi sahip çıktı.
Tatilcilerin Sabaha doğru deniz sahilinde buldukları yaralı kaplumbağayı hemen İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirdiler. İlçe Tarım müdürlüğü de Belediyeye ait bir Traktörle Yaralı kaplumbağayı tedavi edilmek üzere ÇÜ. Su ürünleri Fakültesine ulaştırdılar.
S.S.Yumurtalık Balıkçılar Kooperatif Başkanı Musa Vay son aylarda yaşanan kaplumboga ölümleriyle ilcili yaptığı açıklama da; Kooperatif üyeleri olarak bizler bu canlının yaşatılması noktasında gerekli özeni gösteriyoruz. Üyelerimize her gün uyarıda bulunuyoruz. Ağlarına takılan kaplumbağalara eziyet etmemelerini söylüyoruz. Bu konuda Yumurtalık Balıkçıları çok bilinçli hareket ediyorlar. Yalnız dışarıdan gelen korsan balıkçılar var. Özellikle akşamları avlandıkları için kontrol ve denetimi zor oluyor. Onlar zarar vermiş olabilirler dedi.
Öte yandan 30 yıldır Balıkçılık yaptığını söyleyen Sinan Erişmen ise şöyle konuştu: bizler yıllarca bu tür kaplumbogaların koruma altında olduğunu biliyoruz. Bizler artık kaplumbogalarla arkadaş gibiyiz. Onların su yüzeyinde kafalarını gördüğümüz an o bölgeye ağ bırakmıyoruz dedi.
Nesli Tükenmekle karşı karşıya kalan (Chelonia Mydas) türü Yeşil Kaplumbağalar Sıçak ve tuzlu suları yaşam ortamı bulurlar. Bu türlerin Yumurtalık Lagünleri ve Karataş Akyatan Lagünlerinde yaşadığı bilinmektedir.