Erzin Rehberine Hoş Geldiniz - 22 Haziran 2018, Cuma

Erzin’de kimler Belediye başkan adayı olur?

28 Temmuz 2012
631 kez görüntülendi

Erzin’de kimler Belediye başkan adayı olur?

            ERZİN – Yerel seçimlere 1 yıl  gibi süre kala gönlünde partilerinden Belediye başkan adayı olmak isteyen vatandaşlar  kahvelerde, düğün cenaze veya toplantılarında ekipleri tarafından kulisleri  konuşulmaya başlandı.

Aldığımız duyumlara göre,Ezin ‘de yerel  yönetimde  iktidarda olan AKP’de aday bolluğu yaşanırken MHP ve CHP de daha az ismiler telfauz ediliyor.

         Halen görevde olan mevcut Belediye Başkanı Ecz.Kasım Şimşek aday olmayı düşünürken ,buna ek olarak Ankara da DPT  görevli  ve önceki yerel seçimde MHP’den  Belediye başkan aday adayı olarak çıkan son anda İlker Sökmen’in genel merkezden atanması ile  adaylığını kaptıran Hüseyin Gökçe, AKP ilçe yönetiminde  görev yapan eski DYP’dan belediye başkanı olan Kazım Ertaç’ın oğlu Mehmet Ertaç, son anda geçen yıl partiye katılan DP ilçe başkanı Süleyman Esen’in  isimleri sıkça konuşuluyor.

         CHP’de ise  yine aday bolluğu yaşansa da yerel seçimde  bu kez delege oyu ile gelecek başkan adayı, delegenin seçiminde gelecek olan aday çıkacak, çünkü şimdiye  kadar adayı belirlemeleri  genel merkezden oluyordu bu da adaletli olmuyordu. fakat bu kez eskiden merkez ataması ile seçiliyordu ve  gönüllü adaylar  merkezde adamları olamadığı için ve genel merkeze maddi yardımında cılız kalıyorlar  ve bu öyle seçim taktiği ile ön seçimi kaybetmeye mahkum oluyorlardı. Tıpkı Ali Büyüker gibi,CHP adaylarına bakarsak  ön safhada  yer alan geçen yerel seçim sonrası hemen bu işe erkenden soyunan eski CHP belediye meclis üyesi İsmail Özsoy, öğretmenlikten emekli olan Erzin Ecatad Başkanı Necdet Sökmen, CHP ilçe yönetim kurulu üyesi H. Bekir Özdemir, eski CHP  meclis üyesi  Şevket Osman Özdemir, geçen seçimde  aday adayı olan Mersin de iş adamı olan Ali Büyüker,son olarak  adaylıkta kararsızlığı devam eden ve CHP’den istifa ettiği halde  genel merkezden istifası kabul edilmedi savıyla siyasi  kuliste konuşulan Mehmet Güven ismi lanse edilmek isteniyor.

Geçen yerel seçimde ilçe düzeyinde en çok oyu alan MHP’nin şansı ise Hatay’ın büyük şehir kapsamına alınması ile  yerel seçimi alacak  gücü görünüyor, eğer geçen  yerel seçimde olduğu gibi gecikmeli son dakikada  merkezden atama yapılmazsa, şu anda başkan adaylar ise tek kişinin ismi kuliste geçiyor,oda halen görevde olan Erzin ilçe milli eğitim müdürü Mehmet Oruz’un emekli olduktan sonra belediye başkanlığına aday olacağı  konuşuluyor .

Adil Coşkuner-Erzin